zaangażuj się

Jak mogę pomóc?
Zostań wolontariuszemPrzekaż darowiznę
daj dom

01. Podaruj dom tymczasowy lub zaadoptuj

Cały czas szukamy nowych domów tymczasowych. Ich dosłownie nie jest nigdy dość. Dom tymczasowy polega na tym, że Ty opiekujesz się zwierzakiem w swoim domu, do czasu znalezienia chętnego do adopcji, a my finansujemy leczenie oraz karmę. Dom tymczasowy jest podobny do tego docelowego domu i nieraz się zdarza, że zostaje domem na stałe. W domu tymczasowym nie wykluczamy Twoich zwierząt. Jeśli posiadasz kota, psa królika itp. – nie jest to przeszkodą byś stał się domem zastępczym. Jeśli nasz podopieczny nie toleruje psów bądź kotów na pewno zostaniesz o tym poinformowany.

Jeśli chcesz zaadoptować przyjaciela lub dać jakiemuś zwierzakowi dom tymczasowy zapraszamy do zapoznania się z naszymi podopiecznymi:

pokaż się

03. Zostań wolontariuszem

Jeśli nie możesz dać domu tymczasowego, ani nie masz warunków żeby adoptować psa czy kota – mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie. Zostań wolontariuszem! Prowadzimy aukcje przez facebooka, niejednokrotnie bywamy w szkołach robiąc prelekcje na temat bezdomnych zwierząt. Współpracujemy z wieloma ludźmi, którzy są „zwierzolubni” i działają na własną rękę. Każda pomoc jest na wagę złota, ponieważ razem możemy zdziałać więcej. Jesteśmy otwarci również na Twoje pomysły. Chcesz dołączyć do zespołu, poznać nowych ludzi, po prostu „jakoś” pomóc? Nic prostszego, zapraszamy do kontaktu.

 

Lub skontaktuj się z nami telefonicznie, przez sms lub facebooka.

pomóż inaczej

02. Wirtualna adopcja

Wirtualna adopcja jest świetnym rozwiązaniem jeśli chcesz pomóc, a z jakiś względów nie możesz zostać domem stałym czy tymczasowym dla zwierzaka. Polega ona na tym, że co miesiąc przelewasz jakąś kwotę konkretnemu zwierzakowi i w ten sposób mu pomagasz. Automatycznie otrzymujesz dostęp do informacji odnośnie tego co się dzieje z Twoim podopiecznym. Dodatkowo przy zdjęciu czworonoga wstawiamy adnotację, że jesteś opiekunem wirtualnym.

Pamiętaj, że zawsze możesz pomóc. Jeśli interesuje Cię wirtualna adopcja lub inna forma darowizny zapoznaj się ze szczegółami tutaj:

wypowiedz się

04. Informuj nas i o nas

Jeśli jesteś świadkiem maltretowania, zaniedbywania czy jakiegokolwiek niewłaściwego zachowania wobec zwierząt – pamiętaj – zawsze reaguj! Jesteśmy po to by pomóc. Jeśli nie my to inna organizacja postara się rozwiązać problem. Nie bądź obojętny. Trafiają do nas skrajnie wygłodzone i wyczerpane czworonogi. Wyrzucane z samochodów, przywiązane do drzewa w lesie, bite. One nie obronią się same. Wystarczy jeden telefon by uratować im życie.

Z kolei dzięki udostępnianiu informacji o naszej działalności zwiększasz szansę że trafi ona do osób takich jak Ty – chcących pomóc!

podaruj „sierocie” nowe życie

Pytania i odpowiedzi

O adopcji

Adopcja psa (kota) musi być decyzją przemyślaną. Nie można jej podejmować pod wpływem chwili, uroczego zdjęcia, zachcianki dziecka. Dlatego bardzo prosimy, przed podjęciem decyzji o adopcji, poświęć kilka minut i przeczytaj tekst poniżej.

Dlaczego pies/kot musi być sterylizowany/kastrowany?

Sterylizacja i kastracja to jedyny sposób na walkę z bezdomnością psów i kotów. Bezmyślne namnażanie zwierząt – to w efekcie liczne porzucone szczeniaki, które kończą swój żywot pod kołami samochodów, na śmietnikach, przywiązane do drzewa czy utopione w rzece 🙁 Te, które przeżyją, często mają problemy behawioralne i nie nadają się do adopcji. Bądźmy odpowiedzialni i wybierzmy mniejsze zło.

w jakim celu wymagana jest wizyta przedadopcyjna?

Nasi podopieczni często mają za sobą bardzo trudne historie (porzucenia, pobicia, wypadki samochodowe, a czasami nawet tortury). Chcemy zapobiec im dodatkowych stresów i cierpienia, dlatego jako stowarzyszenie staramy się zapewnić im jak najlepszą opiekę i kochający dom. Wizyty przedadopcyjne mają na celu sprawdzenie, czy pies/kot będzie miał odpowiednie warunki oraz czy przyszły właściciel jest świadomy obowiązków i ewentualnych problemów związanych z adopcją psa z „przeszłością”.

czy umowa adopcyjna jest konieczna?

Decyzja o adopcji wiąże się z wzięciem odpowiedzialności za żywe stworzenie. Jako stowarzyszenie, szukając nowego domu dla naszego podopiecznego, zawsze chcemy mieć pewność, że trafi ono w jak najlepsze ręce. Dlatego prosimy przyszłych opiekunów o podpisanie umowy adopcyjnej. Taki dokument ma na celu przede wszystkim ochronę zwierzęcia. Nie należy się jej obawiać, gdyż umowa ta jest przydatna zarówno dla stowarzyszenia oddającego zwierzę, jak i dla osoby adoptującej.

czego mogę spodziewać się w pierwszych dniach po adopcji?

Zwierzęta (podobnie jak ludzie) mają różne charaktery i różną podatność na stres czy zmiany. Jedne bardzo szybko się aklimatyzują w nowym miejscu i od razu akceptują nowych właścicieli, inne potrzebują więcej czasu (dni, tygodni, a czasami nawet miesięcy), aby ponownie całkowicie zaufać człowiekowi. Dlatego musimy mieć cierpliwość (szczególnie do szczeniaków i psów lękliwych). To normalne jest, że pies/kot pod wpływem stresu i zmiany otoczenia będzie niszczył rzeczy lub próbował uciekać. Może się też zdarzyć, że podczas naszej nieobecności zwierzę będzie wyć lub nasika w mieszkaniu. Musimy być cierpliwi i dać mu czas na to, żeby nas zaakceptował i zaufał, a w podzięce za naszą wyrozumiałość otrzymamy dozgonną wierność i miłość <3

Jak długo trwa proces adopcyjny?

To zależy od podopiecznego. Obowiązuje wizyta przedadopcyjna co oznacza, że umawiamy się z Tobą danego dnia i przychodzi nasz wolontariusz, który przeprowadza z Tobą rozmowę w cztery oczy. Mamy zwierzęta, które przeżyły bardzo dużo w swoim życiu i jesteśmy wyczuleni na tzw. szybką adopcję pod stołem. Zwierzę musi Cię poznać, przyzwyczaić się. Będziecie rodziną co oznacza, że zwyczajnie musicie się polubić. Jeśli jesteś z innego miasta to znajdziemy kogoś z okolicy, kto przeprowadzi wizytę. Przez cały proces adopcji jesteśmy z Tobą i służymy zawsze pomocą .

Ile kosztuje adopcja?

Adopcja jest zawsze bezpłatna. Jeśli chodzi o transport podopiecznego – zawsze szukamy rozwiązania i chętnie pomagamy w zorganizowaniu Twojemu przyszłemu zwierzakowi bezpiecznej podróży do nowego domu.

Jaka jest różnica pomiędzy adopcją a domem tymczasowym?

Adopcja oznacza, że Twój czworonożny przyjaciel zostaje z Tobą na dobre i na złe. Domem tymczasowym nazywamy dom, który jest bezpiecznym miejscem, w którym pies czy też kot oczekują na swoją rodzinę. Bycie domem tymczasowym nie wyklucza adopcji. Jeśli pokochasz zwierzaka, on będzie czuł się dobrze w Twoim domu to zawsze możesz go adoptować.

Czy będę potrzebować dodatkowej opieki weterynaryjnej?

Jeśli Twój zwierzak zachoruje to oczywiście będziesz zobowiązany do tego by otrzymał pomoc weterynarza. Pamiętaj, że jeśli chodzi o naszych podopiecznych zawsze służymy pomocą. Bądź z nami w kontakcie i pamiętaj, że my jesteśmy dla Ciebie i Twojego zwierzaka. Zależy nam na szczęściu i zdrowiu naszych podopiecznych. To jest podstawa naszego wolontariatu!

Czy mogę zabrać zwierzę bezpośrednio do domu?

Jeśli przejdziesz pomyślnie wizytę przedadopcyjną i nie będzie przeciwwskazań, to oczywiście że tak. Pamiętaj jednak, iż mamy też podopiecznych po traumatycznych przejściach. Te zwierzaki potrzebują więcej czasu i okres zapoznania się z Tobą jest dłuższy.

Nadchodzące wydarzenia

Bezpłatne kastracje psów i kotów na terenie gminy Bielsk Podlaski

https://www.facebook.com/FundacjaBonifacy/posts/3076231249156550

Dowiedz się więcej »
Urząd Gminy Bielsk Podlaski, ul. Mickiewicza 46
Bielsk Podlaski, podlaskie 17-100 Poland
+ Google Map